Stockholm 2017

Posted on

Období kolem Vánoc většina lidí cestuje maximálně po rodině. My jsme se rozhodli vyrazit o pár kilometrů dál a na sever. Do Stockholmu.

Sice se může zdát, že když přijedete o více než 1 000 km na sever, tak se objevíte v zasněžené krajině, ale tak to nebylo. Taky jsme si říkali, že si užijeme sněhu. Po příletu na mezinárodní letiště, které je vzdálené 80 km od centra Stockholmu bylo příjemné počasí s jasnou oblohou, ale přímo v hlavním městě Švédska panovala mlha.

Gamla Stan- Old Town Stockholm

Stockholm_01
Náměstí Stortorget

Druhý den jsme ráno vstávali opět do mlhavého počasí, ale vyrazili jsme objevovat krásy města. Stockholm se rozkládá na 14 ostrovech a my jsme navštívili ostrov Gamla Stan, což je srdce Stockholmu a jeho historická část. Na náměstí se také nachází Nobelovo muzeum kde se můžete dovědět o historii udělování těchto cen ale také o samotném Alfredu Nobelovi, po kterém jsou ceny pojmenovány.

Skansen

Následující den jsme měli naplánovanou návštěvu dalšího ostrova, Djurgården, kde se nachází muzeum Skansen, které je venkovní a návštěvníci se můžou podívat jak místní farmáři žili v minulé době. Dalším lákadlem je také zoo se severskými zvířaty, jako například vlk šedý, los evropský, sob polární, rosomák a další. Měl tam být i medvěd, ale asi spal.

Stockholmské metro

Co bych ještě vyzdvihl, je místní metro. 14 stanic je totiž využito nejen jako část dopravní trasy, ale také umělecky. Čtyři ukázkové stanice, Mörby Centrum, Tekniska Högskolan, T-Centralen Solna Centrum uvidíte níže v galerii. Ale slovy popsat to nelze. To se musí vidět.